۱۴۰۰/۱۱/۲۵ - توسط مدیر سایت

نظریه پنجره شکسته

نظریه پنجره شکسته شرحی از تحقیقات دانشمندان بزرگ دنیا درباره چگونگی رخ دادن جرم،با توجه به شرایط محیطی را شرح می دهد.

شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنیم (نظریه پنجره شکسته) :دهه ۱۹۸۰ نیویورک اصلاً اوضاع خوبی نداشت، باج‌گیری توی مترو اتفاق خیلی عادی شده بود، مردم از روی نرده ها می‌پریدن تو قطار،پول بلیت نمیدادن یا صندلی ها را می شکستن، آشغال هاشون رو می ریختن روی زمین و مهمتر از همه روی در و دیوار واگن مترو یادگاری می‌نوشتن و نقاشی می کردند.

کل ۶۰۰۰ واگنی که وجود داشتن از سقف تا کف پر از نقاشی و نوشته شده بود طوری که سیاه شده بود،رسما چهره زشتی پیدا کرده بود .خسارت زدن و بلیط ندادن سالیانه حدود ۲۰۰ میلیون دلار برای دولت هزینه داشت از طرفی جرم و جنایت خیلی بالا بود.

دولت اتاق فکر تشکیل داد،برای رفع این مشکل یکی از اعضای اتاق فکر ادعای عجیبی کرد: کثیفی مترو فضا را جرم‌خیز می‌کند.

بر مبنای همین نظریه تمرکز اصلی روی تمیزکردن گذاشتند، صندلی خریدن، در و دیوار را رنگ کردن، نقاشی ها پاک شد،فضا را خوشبو کردن، سطل زباله گذاشتن  وشاهد نتیجه عجیبی بودند: به طرز عجیبی آمار جرم اومد پایین. دولت که دید خیلی جواب خوبی گرفته سال ۱۹۹۳ دستور داد این سیاست در کل نیویورک اجرا بشه، نظریه بسیار قوی بود و نتیجه خوبی گرفت.

آقای جورج کلینک اسم این نظریه رو گذاشت: پنجره شکسته 

یعنی چی؟ یعنی یه ساختمون که پنجره شکسته ای داره این پیام رو به شما میده که اینجا نظم درست حسابی نداره ،همین عامل انگیزه جرم رو بالا میبره و باعث میشه بقیه افراد تمایل پیدا کنن به تخریب بقیه پنجره ها. خلاصه این که آدما مسائل کلی رو با نشانه های جزئی داوری می‌کنند.

بزارید مثال بزنم: مثلاً بررسی‌ها نشان داده اگر شما در یک پیاده رو یک پلاستیک پر از زباله که پاره شده قرار بدی بعد چند ساعت مقدار زباله ها چند برابر میشه چون هرکی رد میشه آشغالاش رو میندازه روش، ولی وقتی اون پیاده رو تمیز هست کسی آشغالی نمیریزه این ربطی به داشتن یا نداشتن شعور نداره تاثیر محیط هست.

این نظریه میگه اگر در یک محله‌ای پنجره خونه ای شکسته باشه حتی با فرض اینکه پنجره سهوی شکسته شده باشه و الان هیچ کسی شکایتی هم نداشته باشه بازم مالک این ساختمان در مقابل محله مسئوله چون نمادی از بی نظمیه.

این پنجره شکسته میتونه جرم خیزی محله را بالا ببره .(دقت کنید پنجره فقط یک مثال هست) در نظریه پنجره شکسته دو تا نکته مهم را باید بهش توجه داشت: تاثیر محیط را جدی بگیرید: محیط می‌تونه افراد رو منظم کنه، انگیزه بده و جرم‌خیز کنه.

 تغییر و اتفاقات کوچک را نادیده نگیرید،همین تغییرات و اتفاقات کوچک رو می بینید که چه نتایج بزرگی دارند.جهت درخواست نگهبان کلیک کنید.نظریه پنجره شکسته

نظر خود را وارد نمائید

ارسال نظر