۱۴۰۰/۱۰/۲۰ - توسط مدیر سایت

درمان سوختگی در سفر

رفتن به سفر و طبیعت روح انسان را تازه می‌کند. یکی از مشکلاتی که ممکن است در حین مسافرت برای هر شخص اتفاق بیافتد سوختگی است.

سوختگی می‌تواند در اثر پاشیدن آب جوشی که روی آتش گذاشته‌ شده است، بی‌احتیاطی و لمس یک ذغال یا شعله گرفتن ناگهانی آتش، سوختن بر اثر تابش بیش از اندازه‌ی خورشید اتفاق بیافتد.

چگونه ارزیابی مناسبی از میزان سوختگی داشته باشیم؟

سوختگی سطحی یا درجه 1: فقط لایه خارجی یا همان سطح پوست آسیب دیده است. در این حالت فرد در ناحیه‌ی سوختگی احساس درد دارد، پوست این ناحیه قرمز می‌شود ولی تاول نمی‌زند و در اثر فشار ناحیه ‌ی سوختگی پوست به رنگ سفید در می‌آید.

سوختگی جزیی یا درجه 2: در این حالت سطح پوست و لایه‌ی زیرین آن آسیب می‌بینند. پوست درد می‌کند، قرمز می‌شود، لکه لکه می‌شود و تاول می‌زند.

سوختگی کامل یا درجه 3: این نوع سوختگی بسیار عمیق است و تا لایه‌های پایینی پوست و حتی استخوان را درگیر خود می‌کند. در این حالت پوست درد نمی‌کند چرا که عصب‌های این نقطه آسیب دیده اند اما پوست حالت چرمی به خود می‌گیرد و رنگ آن متمایل به خاکستری و خشک می‌شود.

از قانون کف دست برای شناسایی درصد سوختگی استفاده کنید.

یک کف دست باز شده‌ی فرد سوخته یک درصد از کل پوست بدن او را تشکیل می‌دهد. از این معیار برای اندازه‌گیری درصد سوختگی سطح پوست فرد استفاده کنید. هر نوع سوختگی با هر نوع درجه‌ای که اتفاق افتاده باشد اگر بیش از 10 درصد از سطح پوست را گرفته باشد احتیاج به تخلیه‌ی ناحیه سوخته دارد.

درمان‌های پیشنهادی برای سوختگی‌های بسیار جزیی

هدف اصلی آموزش این قسمت این است که از آسیب‌های بیشتر پوست فرد در حالت سوختگیهای درجه 1 و 2 جلوگیری کنید و کمی از درد آن فرد کم کنید. توجه داشته باشید که سوختگی‌های کامل یا درجه‌ی 3 برای درمان  احتیاج به مراجعه به مرکز اورژانس دارند.

الف:مسیر تنفس فرد سوخته را چک کنید؛ تنفس هوای بسیار داغ می‌تواند به غشاهای مخاطی و مژگان‌های داخل شش‌ها آسیب بزند. در داخل گلو و دهان فرد سوخته به دنبال تورم، لکه‌های سیاه رنگ و قرمزی باشید، هم چنین حواستان به سرفه‌ها و تنفس پر سرو صدای فرد سوخته باشد. چنانچه مقدار این سرفه‌ها بیش‌تر شد به معنی سوختگی مسیر تنفسی فرد است.

ب:محل سوختگی را خنک کنید؛ منظور ما از خنک کردن محل سوختگی به هیچ وجه قرار دادن یخ بر روی محل سوختگی نیستفقط قصد داریم در این مرحله به شما بگوییم تا با آب محل سوختگی را بشویید و این کار را برای مدت بیش از 10 دقیقه ادامه ندهید. به هیچ وجه از یخ استفاده نکنید چرا که عروق خونی بیشتر تحریک می‌شوند و احتمال آسیب در فرد سوخته بالاتر می‌رود.

پ:محل سوختگی را تمیز کنید و با پارچه‌ای تمیز بپوشانید؛ بعد از شستن محل سوختگی با یک کرم آنتی بیوتیک یا ژل سوختگی محل سوختگی را چرب کنید و به کمک یک پارچه‌ی تمیز یا لباس فرد که کرک ندهد محل سوختگی را به آرامی ببندید. این باند را هر روز تعویض کنید.

ت:کنترل درد؛ اگر در طبیعت هستید و امکان مراجعه به پزشک ندارید از مسکن‌هایی مثل بروفن یا استامینیوفن برای کاهش درد استفاده کنید.

ج:آب‌رسانی؛مقدار زیادی آب به فرد سوخته بدهید.

چه زمانی نیاز به تخلیه‌ی محل سوختگی است؟

انجام عمل تخلیه‌ی محل سوختگی باید حتما توسط پزشک و مراکز درمانی انجام شود. اگر فرد سوخته علائم زیر را دارد باید هرچه سریع‌تر به اورژانس منتقل شود:

الف:احتمال می‌دهید فرد در ناحیه‌ی مجرای تنفسی خود دچار سوختگی شده باشد.

ب:سوختگی از نوع سوختگی کامل یا درجه 3 است.

پ:سوختگی از نوع سوختگی متوسط یا درجه 2 است اما صورت، دست‌ها، پاها، زیر بغل و کشاله‌ی ران فرد سوخته است.

ت:سوختگی درجه 2 یا درجه 3 که بیش از 10 درصد از بدن فرد را گرفته است.

روش های مقابله با آفتاب سوختگی در سفر

فصل تابستان به خاطر بسیاری از ویژگی هایش دوست داشتنی و دلپذیر است ،فصل تابستان همزمان با تمام ویژگی های عالی اش، چیزی در خود دارد كه همه ما با پایان یافتن زمستان و بیرون آمدن خورشید از آن وحشت داریم؛آفتاب سوختگی
البته تمام تلاش خود را به كار می بندیم تا از بروز آن جلوگیری نمائیم. كِرِم ضد آفتاب می زنیم، در سایه می مانیم و یا كلاه های بزرگ شیك لبه دار را با قیمت های گزاف می خریم تا از صورت خود در مقابل آفتاب محافظت نمائیم. اما گاهی، علی رغم تمام تلاش ها، این اتفاق می تواند رخ دهد.

شما را با 10 روش آشنا خواهیم کرد كه بتوانید به سرعت و با كمترین میزان درد ممكن یا لایه برداری پوستی آن را التیام بخشید

1-از دستمال های پاك كننده مخصوص كودكان استفاده نمائید.می توان از دستمال پاك كننده مخصوص بچه تقریباً برای هر كاری استفاده کرد ؛بله، حتی برای معالجه آفتاب سوختگی. برای تأثیر خنك كنندگی سریع و ملایم، به آرامی یك دستمال بچه را بر روی قسمت آفتاب سوخته قرار دهید.

 نكته : دستمال ها را برای تسكین كامل سوختگی، در فریزر نگهداری نمائید 

2- از پماد تتراسایکلین استفاده كنید.گاهی اوقات پماد هم برای تسكین درد آفتاب سوختگی كافی نیست. اگر نیاز به كمك بیشتری برای آرام شدن درد و سوزش دارید، پماد میموزا را امتحان كنید.

این كرم حاوی ایبوپروفن می باشد كه یك داروی مسكن ضدتورم است و همچنین حاوی ایزوپروپیل میریستات نیز می باشد كه ناحیه سوخته را مرطوب نگاه می دارد.البته اگر سوختگی شما شدید باشد و یا اینكه نگران آن باشید، حتماً به پزشك متخصص مراجعه نمائید.

3-از یك حوله مرطوب استفاده نمائید یكی از بدترین چیزها در مورد آفتاب سوختگی، همان مسئله سوختگی است. این طرف و آن طرف رفتن با زخم ناشی از سوختگی بسیار ناراحت كننده است،‌ اما خوشبختانه راه حلی ساده برای این ناراحتی وجود دارد: از یك حوله مرطوب و سرد بر روی ناحیه مربوطه استفاده نمائید.

كیسه ای از نخود یخ زده را كه حوله ای به دور آن پیچیده شده هم می تواند اثرات مثبتی داشته باشد. اساساً تا جائی كه امكان دارد چیزی سرد بر روی ناحیه سوخته گذاشته و تا زمانی كه قابل تحمل است، آن را بر ندارید.

نكته: یك حوله مرطوب را مدتی در فریزر قرار دهید تا به شدت سرد گردد و سپس چیزی در بین محل سوختگی و حوله مذكور (مثلاً یك حوله نازك دیگر) قرار دهید تا از آن محافظت نماید. بعد از این كار (و با دیدن نتایج آن) از من تشكر خواهید كرد.

4-مقدار زیادی آب بنوشید؛ مرطوب نگه داشتن پوست زمانیكه دچار آفتاب سوختگی شده اید،‌كاملاً ضروری می باشد، در نتیجه می توانید از طریق نوشیدن مقدار زیاد آب، از داخل آن را مرطوب نگاه دارید. زمانی كه حس كردید آب كافی نوشیدید، كمی دیگر بنوشید و بازهم كمی دیگر بنوشید

نکته:برای اینكه مطمئن شوید سوختگی شما منجر به كنده شدن پوست نمی شود، بایستی تمام بدن خود را مرطوب نگاه دارید (بعلاوه، پوست شما بزرگترین عضو بدن شماست)، بنابراین به نوشیدن مایعات ادامه دهید،‌ این كاری است كه بدن شما به خاطر انجام آن از شما سپاسگزاری خواهد كرد.

نكته مخصوص مسافرت: اگر تلاش می كنید كه بدن خود را مرطوب نگاه دارید و یا در تلاشید تا بدن بچه ها را مرطوب نگاه دارید، آب نبات یخی خانگی درست كنید، این روشی است جالب برای رساندن آب به بدنتان!

5-پارچه های (لباس ها) نرم بپوشید؛پارچه های شل، نرم و قابل تنفس كلید جلوگیری از آفتاب سوختگی بدون عصبانی شدن است. به دلیل اینكه لباس های خارش آور باعث تشدید درد می شوند، از آنها استفاده نخواهید كرد، بنابراین نرم ترین لباس هایتان را به تن كنید و تا جائی كه امكان دارد از پوشیدن لباس های چسبان خودداری نمائید! لباس هایی مانند ماكسی یا پشمینه كاملاً مناسب هستند.

6-دوش آب سرد بگیرید؛گاهی اوقات آسان ترین راه حل، بهترین راه حل است. به منظور تسكین آفتاب سوختگی برای مدتی طولانی و پایدار، دوش آب سرد بگیرید و جای سوخته را در آب سرد غوطه ور سازید.

وقتی از حمام بیرون آمدید، محل سوخته را با حوله خشك نكنید، فقط اجازه دهید خودش خشك شود (در صورت امكان با قراردادن آن در مقابل پنكه) بنابراین با این روش شما به پوست حساس صدمه وارد نمی كنید. همچنین بكارگیری این روش نسبت به كیسه آب یخ یا حوله خیس، باعث خنك ماندن طولانی مدت تر آن نیز می گردد.

7-از سركه سیب استفاده نمائید؛تعداد زیادی روش درمان سنتی وجود دارد كه مردم برای معالجه آفتاب سوختگی بكار می گیرند، سركه سیب یكی از آن روش ها است. این مایع، ماده ای به نام استیك اسید را در خود دارد كه جزئی از آسپرین است. این مایع می تواند باعث تسكین درد و رهایی از تورم و خارش گردد.

نکته:اطمینان حاصل كنید كه سركه را با اضافه نمودن آب رقیق نموده اید. با استفاده از ظرف اسپری كننده،‌ خیساندن حوله در آن و یا در زیر دوش آب سرد آن را بكار گیرید.

8-روی آن را بپوشانید؛درصورتی كه پس از سوختگی،‌ دوباره بیرون می روید، اطمینان حاصل كنید كه ناحیه سوختگی را به خوبی پوشانده اید و هر نوع احتیاطی به عمل آورید تا از سوختگی مجدد آن جلوگیری گردد. بعد از آفتاب سوختگی پوست شما می تواند به بیش از 6 ماه زمان نیاز داشته باشد تا كاملاً بهبود یابد، بنابراین با آن زخم خوب رفتار كنید و نگذارید مجدداً در معرض آفتاب قرار گیرد.تا زمان التیام كامل، ریسك نكرده و آن را در معرض نور آفتاب قرار ندهید،فقط روی آن را بپوشانید (یك بار دیگر به خاطر داشته باشید كه این كار را با پارچه نازك و گشاد انجام دهید).

9-آن را به حال خود بگذارید؛زمانیكه سوختگی اولیه فروكش كرده است، خارش آن به طور اجتناب ناپذیری آغاز می گردد. خاراندن آن می تواند بسیار وسوسه كننده باشد، اما این كار فقط منجر به تأخیر در التیام زخم شده و لایه برداری روی پوست را بدتر می نماید.

نکته:تا جائی كه امكان دارد در مقابل تمایل به خاراندن محل سوختگی از خود مقاومت نشان دهید و به جای این كار محل زخم را خنك و كاملاً مرطوب نگاه داشته و مطمئن باشید كه خارش به زودی برطرف می شود.

10-از کانسیلر سبز رنگ استفاده نمائید؛در صورتی كه سوختگی روی صورت شما باشد، شانسی كه وجود دارد این است كه خودتان مدام و خودآگاهانه سعی می كنید رنگ پوست خود را سرخ نگاه دارید. انجام این كار با بكارگیری سایه های معمولی مشكل است،‌ بنابراین از یك سایه سبزرنگ استفاده نمائید.

سبز، سرخ بودن را خنثی كرده و باعث می شود پوست شما طبیعی به نظر برسد و می توانید آرایش خود را مثل همیشه انجام دهید.فقط به جای اینكه سایه را بر روی محل سوختگی بمالید، آن را به آهستگی و با ضربه ملایم روی پوست اضافه نمائید و اطمینان حاصل كنید كه به مقدار زیاد از كرم ضد آفتاب نوع SPF 30‌ یا بالاتر به همراه آرایش معمولی خود مخصوص فصل تابستان استفاده كرده اید.
نهایتاً بهترین روش معالجه برای سوختگی در وهله اول پیشگیری از وقوع آن است، اما اگر تصادفاً این اتفاق برای شما افتاد،‌ این روش هایی كه توضیح داده شدند،‌ به شما كمك می كنند تا بتوانید از مابقی تابستان بدون اینكه آرزو كنید دوباره زمستان برگردد، لذت ببرید.جهت درخواست نگهبان کلیک کنید.درمان سوختگی در سفر

نظر خود را وارد نمائید

ارسال نظر